نگاشته شده توسط: raeis | دسامبر 8, 2008

قربان، جلوگاه رهايي از نفس – عيد قربان عيد همه پاکي هاست

زائر خانه خدا که از عرفات به مشعر و از مشعر به منا، ره مي سپارد، به موعد عيد قربان که مي رسد از خويشتن خويش آزاد مي شود، زيرا عيد قربان، عيد رهايي از وابستگي و تعلقات است.
عيد قربان، روز کامل شدن خويشتن خويش است و روز رهيدن از خويشتن خويش نيز است و در اين طريق روز رسيدن به اوج دلداگي نيز محسوب مي شود.
حال که وادي عرفات که مرحله شناخت است را با ذکر و دعا و خودشناسي پشت سر نهاده اي و مشعر را که محل شعور و آگاهي است، تجربه کرده اي و سلاحي براي مبارزه با شيطان اندوخته اي، اکنون به مني رسيده اي که سرزمين رسيدن به عشق و دلباختگي است.
عيد قربان، امروز فرا رسيد و زمان رهايي از هر آنچه غير خدايي است، تجلي يافت و تو زائر منايي، درست نخستين قربانگاه مشي و طريق ابراهيمي هستي.
عيد قربان، يعني اي زائر که تا اين مرحله آمده اي از هر چه تعلق است دور شو، يعني خود را از هواي نفس بري ساز، يعني از حصار تنگ خودخواهي بيرون آي.
با رسيدن به مرحله قرباني، ديگر چيزي نمانده به عشق برسي و حاجي شوي.
زائر خانه خدا در اين روز سبکبال مي شود، زيرا اسماعيل وجودش را با هر آنچه که بدان وابسته است و همه جلوه هاي دنيوي دارد، قرباني مي کند تا رها شود.
عيد قربان، جشن رهيدگي از بندگي نفس است، عيد قربان تجلي گاه بندگي است و درست با همين خصوصيت است که عيد قربان پاک ترين عيدهاست.
عيد قربان، پاک ترين عيدهاست فقط به خاطر اينکه انساني نو متولد مي شود که سرسپردگي و بندگي خدا را مي پذيرد.
عيد قربان، به زائر خانه خدا در اوج شناخت و معرفت و آزادگي، بندگي خدا را ديکته مي کند و ماحصل آن قرب خداست و اين خود، کامل شدن بندگي است.
امروز نهيب ابراهيم خليل، از منا به گوش مي رسد که اي حاجي بايد از تعلقات دنيوي ببري، تعلق تو هر چه باشد، از جنس اين دنيايي است، ولي تعلق من اسماعيل تنها پسرم بود که در پاسخ عشق به معبود به قربانگاهش بردم.
ميعادگاه ابراهيم، منا، براي ذبح فرزندش، آنهم جواني برومند به نام اسماعيل بود که خود بسياري از مسير عبوديت را به همراه مادرش هاجر پيمود و اين همراهي را نيز با همه وجودش و با رغبتي تمام با پدرش انجام داد تا رسالتي که ابراهيم بر دوش داشت به سرانجام رسد.
امروز عيد قربان است، روز اسماعيل است تا جوانمردي را به اوج برساند، آري امروز روزي است که اسماعيل مشتاقانه خود را در اختيار پدر نهاد تا در پاي عشق خدايي به مسلخ رود.
امروز عيد قربان است، روز ابراهيم است، زيرا به بندگي کامل مي رسد و آفريننده را لبيک مي گويد و فريب شيطان را نمي خورد.
و اين نداي خداوند رحمان است که از طريق جبرييل ملک وحي در وسعت منا به گوش مي رسد که ابراهيم و اسماعيل، اي پدر و پسر پيامبر، هر دوي شما امتحان باز پس داديد و از اين امتحان سربلند بيرون آمديد، گوسفند پاداش بندگي شماست و تو اي ابراهيم اين گوسفند را به جاي اسماعيل قرباني کن.
اين ندا، يعني از اين پس قرباني انسان در پيشگاه خدايان ممنوع است و خداي واحد تشنه خون نيست و حاجي، تو نيز که آزمون پس داده اي تا به مرحله قربانگاه براي قرباني کردن برسي، جمره عقبه، آخرين ستون شيطان را يعني همه جلوه هاي شيطنت را رمي کرده اي و هواي نفس را باز پس رانده اي.
حاجي، حال که قرباني کردي، اعمال تو باقي است، هنوز تمام نشده اي، به ميمنت قرباني در پيشگاه خدا، خود را زينت کن و تقصير نما.
بايد دوباره نيز رمي کني، آنهم با وقوف دو روزه در منا، آنهم نه يک جمره، بلکه هر سه جمره را تا تماما کل شيطان را، با همه ويژگي هايش طرد کني و چون به اين مرحله رسيدي به اکمل اعمال مي رسي.
ولي باز خداوند از تو که حاجي شده اي، اعمال ديگري را مي طلبد، خانه اش که قبله گاه هميشگي توست را بايد طواف کني و باز بايد تلاش هاجر آن زن صبور سيه چرده را با سعي در صفا و مروه اجر نهي.
راستي چه حکمتي در اين عدد مقدس يعني هفت است که خداوند در اعمال و مناسک حج اش، زائرش را به تکرار هفت باري اعمال دستور مي دهد:
هفت بار طواف زيارت – هم در عمره و هم در حج تمتع – هفت بار سعي در صفا و مروه،
هفت بار رمي شيطان و هفت بار طواف نسا.
در هر صورت امروز عيد قربان است و قربان تجلي گاه تعبد است. امروز عيد قربان است، روز زايش انساني نو از دل خاکسترهاي خويشتن خويش. امروز روز اثبات بندگي است و رهايي از خويشتن خويش.
bahramian20copy

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: